Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor E obligatoriu gramajul la produse patiserie/pizzerie ...
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

E obligatoriu gramajul la produse patiserie/pizzerie pe bon fiscal?

Buna ziua. in afara listei de preturi, unde este afisat gramajul si pretul, este obligatoriu ca pe bonul fiscal sa fie mentionat gramajul produsului?
De exemplu: covrig cu ciocolata -110 gr- 2 lei?
Eu la toate restaurantele/pizzeriile etc, nu am vazut gramajul pe bonul fiscal ci doar pe meniul de produse.

Chiar si bauturile apar pe bon fiscal in felul urmator: limonada cu ghimbir - 7 lei, fara sa fie mentionat litrajul.

Daca ma poate lamuri cineva in privinta asta. Multumesc !
Nu sunteti magazin.
Aveti pretul fixat pe grame ?
legalmgm, utilizator
Da. Mai exact covrigarie. Pretul si gramajul este fix la produsele din lista
Covrig cu mac - 85 gr- 1 leu, covrig cu ciocolata -110 gr- 2 lei..etc..
Asa apar in lista de preturi.

Vreau sa stiu daca sunt obligat sa mentionez si gramajul la fiecare produse si pe bonul fiscal.
Doar daca aveti:
Covrig cu mac - 85 gr- 1 leu,
Covrig cu mac - 150 gr- 2 lei.

HG nr. 479/2003 privind aprobarea Normelor de aplicare a OUG nr. 28/1999 stabileste ca bonul fiscal cuprinde trei parti: antet, continut si parte finala.

Antetul bonului fiscal contine cel putin denumirea si codul fiscal/codul unic de inregistrare ale comerciantului, adresa de la locul de instalare a aparatului sau, dupa caz, mentiunea "comert ambulant" ori "taxi".

Continutul bonului fiscal, cu exceptia bonurilor fiscale emise cu aparatele de marcat electronice fiscale destinate activitatilor de schimb valutar si de taximetrie, cuprinde:
data, ora si minutul emiterii bonului fiscal;
numarul de ordine al acestuia, la nivelul zilei de lucru;
numele sau codul operatorului;
denumirea fiecarui bun livrat sau a serviciului prestat;
pretul sau tariful unitar;
cantitatea;
valoarea pe fiecare operatiune, inclusiv taxa pe valoarea adaugata, cu indicarea cotei acesteia;
valoarea totala a bonului, inclusiv taxa pe valoarea adaugata;
valoarea totala a taxei pe valoarea adaugata pe cote ale acesteia, cu indicarea nivelului de cota;
valoarea totala a operatiunilor scutite de taxa pe valoarea adaugata;
valoarea altor taxe care nu se cuprind in baza de impozitare a taxei pe valoarea adaugata, daca este cazul.

Partea finala a bonului fiscal cuprinde logotipul si seria fiscala a aparatului, iar in cazul cand acesta opereaza in cadrul unui sistem de gestiune, numarul aparatului de marcat electronic fiscal.
legalmgm, utilizator
Va multumesc tare mult pentru raspuns. O zi placuta va doresc!