Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Depunere declaratie 390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Depunere declaratie 390

Va rog sa ma ajutati cu o nelamurire. Am un SRL neinregistrat in scopuri de TVA in Romania. M-am inregistrat in scopuri de TVA conform 153 cu 1 si in ROi pentru achizitii intracomunitare. Deci am 2 CUI-uri. Unul pentru Romania si unul pentru UE.
Daca achizitionez un bun din Germania pe CUI-ul din Romania , firma din Germania imi factureaza cu TVA (cota din Germania). Valoarea bunului este de 500 de euro.
In aceasta situatie mai obligatia depunerii declaratiei 390 si 301?
ioan-alin, utilizator
Pana in 10 000 E se poate si nu se depune nimic ( 34.000 lei)
peste suma aceasta trebuie sa folositi codul cu tva, marfa vine fara tva ul nemtesc si se calculeaza aici tva 24 % si se vireaza la stat.