Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Licitatie - contract de utilitati
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Licitatie - contract de utilitati

Procedura de licitatie publica are in text :Pentru organizarea licitaţiilor privind achiziţiile publice de bunuri şi de servicii......
Prin bunuri si servicii se intelege, oare si contractul de utilitati (energie electrica, apa, gaze..)?
Mai precis, pentru un contract de furnizare energie, trebuie obligatoriu licitatie?

Multumesc
Pentru utilitati, in OUG 36/2006 exista niste articole speciale cum are loc procedura.
am verificat informatia dumneavoastra si am inteles ca OUG 36/2006 se refera exclusiv la "operatiunile compensatorii referitoare la contractele de achizitii pentru nevoi de aparare, ordine publica si siguranta nationala"
Pe mine ma intereseaza daca o unitate bugetara oarecarea(spitale,scoli, primarii...) trebuie sau nu sa organizeze licitatie pentru utilitati sau poate contracta direct fara licitatie