Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot obtine suspendarea conditionata a executarii ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot obtine suspendarea conditionata a executarii pedepsei in acest caz?

Buna . O sa incerc sa va relatez pe scurt nelamurirea mea. Doua infractiuni , una savarsita in 2007 iar alta in 2008. La infractiunea din 2007 a fost data o hotarare definitiva de 1 an de suspedare conditionata si 3 ani termen de incercare ( hotarare data in 2014) . In al doilea dosar , din 2008 , este pe rol , si din discutiile avute cu un avocat a precizat ca e bine sa mergem pe procedura simplificata pentru a avea noroc sa se primeasca o a doua suspendare, daca nu depaseste 2 ani in total. Ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc anticipat. Daca e nevoie de unele detalii va rog sa ma intrebati.
vladadrian2204, utilizator
Da, este posibila suspendarea pedepsei aplicata pentru concursul de infractiuni.
Prin recunoastere, se reduce pedeapsa cu o treime.
Va rog imi puteti spune la ce articol pot gasi aceasta informatie in ceea ce priveste suspendarea pedepsei pt concursul de infractiuni>? Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Suspendarea condiţionată a executării pedepsei
Art. 81

Condiţiile de aplicare a suspendării condiţionate

Instanţa poate dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei aplicate persoanei fizice pe o anumită durată, dacă sunt întrunite următoarele condiţii:

a) pedeapsa aplicată este închisoarea de cel mult 3 ani sau amendă;

b) infractorul nu a mai fost condamnat anterior la pedeapsa închisorii mai mare de 6 luni, afară de cazul când condamnarea intră în vreunul dintre cazurile prevăzute în art. 38;

c) se apreciază că scopul pedepsei poate fi atins chiar fără executarea acesteia.

Suspendarea condiţionată a executării pedepsei poate fi acordată şi în caz de concurs de infracţiuni, dacă pedeapsa aplicată este închisoarea de cel mult 2 ani şi sunt întrunite condiţiile prevăzute în alin. 1 lit. b) şi c).

Suspendarea condiţionată a executării pedepsei nu atrage suspendarea executării măsurilor de siguranţă şi a obligaţiilor civile prevăzute în hotărârea de condamnare.

Suspendarea condiţionată a executării pedepsei trebuie motivată.

Cod penal actualizat prin:
Lege nr. 278/2006 - pentru modificarea şi completarea Codului penal, precum şi pentru modificarea şi completarea altor legi din 4 iulie 2006, Monitorul Oficial 601/2006;

Ordonanţă de urgenţă nr. 207/2000 - privind modificarea şi completarea Codului penal şi a Codului de procedură penală din 15 noiembrie 2000, Monitorul Oficial 594/2000;

Succes.
Asa , ca sa va raspund la aceasta intrebare , Da e posibil sa primesti suspendare. Instanta de fond nu a fost de acord cu recunoasterea si reducerea pedepsei deoarece nu a fost facuta in faza de citare a partilor. Si totusi a fost data o sentinta definitiva tot cu suspendare. si asta fara ajutorul nici unui avocat.......doar personal.