Forum Discuţii juridice Executare silită Proprire angajat
Discuție deschisă în Executare silită

Proprire angajat

Buna ziua !
Am fost instiintat de infiintarea unei propriri asupra unei sume de bani pe care un angajat datoreaza catre finante.
Ca angajator in cat timp pot vira acesti bani si eventual daca nu as vira banii ar putea sa-mi blocheze contul firmei sau sa-si ia banii de acolo ?
Buna ziua!
La data la care datorati salariul angajatului dumneavoastra veti vire 1/3 din salariu catre organul de executare.
In cazul in care nu dati curs popririi, fiind vorba despre o creanta fiscala, se vor aplica prevederile art 150 din Codul de procedura fiscala:

"Art. 150: Executarea silită a terţului poprit
(1)Dacă terţul poprit înştiinţează organul de executare că nu datorează vreo sumă de bani debitorului urmărit, precum şi în cazul în care se invocă alte neregularităţi privind înfiinţarea popririi, instanţa judecătorească în a cărei rază teritorială se află domiciliul sau sediul terţului poprit, la cererea organului de executare ori a altei părţi interesate, pe baza probelor administrate, va pronunţa menţinerea sau desfiinţarea popririi.
(2)Judecata se face de urgenţă şi cu precădere.
(3)Pe baza hotărârii de menţinere a popririi, care constituie titlu executoriu, organul de executare poate începe executarea silită a terţului poprit, în condiţiile prezentului cod."

Cu stima,