avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitor TVA intracomunitar sau permanent???
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitor TVA intracomunitar sau permanent???

Am infiintat o firma de consultanta in Romania care va presta servicii de consultanta in inginerie in locatille cerute de client.
Clientul este o firma suedeza cu fabrici in Europa (Italia, Franta, Suedia).
Angajatul sunt doar eu, administratirul firmei.

Intrebarea este urmatoare: cum este mai bine sa ma inregistrez la Anaf, platitor tva intracomunitar sau permanent???
Considerand ca eu incep activitatea din iulie nu o sa depasesc pana la sf anului curent pragul de 220.000ron.
Anul viitor voi depasi cu siguranta daca voi lucra un an intreg.

Sunt unele avantaje/dezavantaje intre platitor permanent TVA sau doar intracomunitar?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 13:53, 9 Iunie 2015
- platitor permanent TVA :
facturati cu tva in tara
facturati fara tva in UE catre platitori de tva inreg in VIES
facturati cu tva in ue catre neplatitori de tva
deduceti TVA pt achizitii interne.
cumparati fara tva din UE( taxare inversa)
mai multe declaratii de tva

- platitor doar intracomunitar
facturati fara tva in tara
facturati fara tva catre PJ platitoare de tva UE ( cu codul de tva intracomunitar)
facturati fara tva in ue catre pj-pf neplatitoare de tva
nu deduceti TVA in tara
cumparati cu tva 24 % din UE de la platitori de tva si l virati la statul roman
mai putine declaratii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Marfa cumparata din ue cu tva platit acolo gheorghe2 gheorghe2 Daca sunt \"consumator\" si marfa e cumparata din UE cu TVA platit acolo, mai platesc TVA in vama ? (vezi toată discuția)
Srl neplatitor tva: obligatie inregistrare in reg. op. intracomunitari gabriel999 gabriel999 Buna Ziua, Din cate am inteles din discutiile pe diverse forumuri, o societate SRL (vanzare de licente IT) care aplica scutirea de TVA conf. art. 152 Cod ... (vezi toată discuția)
Mentiuni si cod fiscal export/import radu_stoian radu_stoian Buna ziua, Societatea noastra (SRL, neplatitor de TVA) planuieste sa cumpere si achizitioneze prestarii servicii in UE si non-UE. In acest sens, am depus ... (vezi toată discuția)