avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1881 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract individual de munca - perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract individual de munca - perioada determinata

Un salariat a avut contract pe perioada determinata de 3 luni pana pe 01.06.2015. Daca ii incetez contractul astazi cu data de 01.06.2015, pot primi amenda?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:40, 5 Iunie 2015
Netransmiterea in termen a REVISAL-ului constituie contraventie sanctionata de catre ITM la un eventual control cu amenda sau cu avertisment.
pai nu il incetati dumneavoastra, daca pana pe 01.06 era termenul dupa aceasta data contractul inceteaza de drept.
deci nu. nu primiti amenda
Cititi HG 500/2011 si apoi dati raspunsul ca nu va fi sanctionat angajatorul.
In cazul in care i se prelungeste contractul pe o perioada de 1 luna, se poate transmite Revisalul azi fara a fi sanctionat angajatorul?
In speta, nu va fi sanctionat pentru o astfel de situatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Corectie revisal nistorileana nistorileana Buna ziua ! Am urmatoarea problema : am intocmit si transmis online revisalul pt.o societate cu un nou contract de munca la care am gresit data ... (vezi toată discuția)
Inregistrare demisie in revisal alexa231980 alexa231980 Putem inregistra in revisal o demisie cu data de 01.08.2013 ulterior acestei date ? (vezi toată discuția)
Neinregistrare contract in revisal lilianatatar lilianatatar Ce sanctiune primesc daca nu am inregistrat doua contracte in revisal si nu le-am transmis ? am o intarziere de trei zile si tocmai acum au venit in control de ... (vezi toată discuția)