Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract individual de munca - perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract individual de munca - perioada determinata

Un salariat a avut contract pe perioada determinata de 3 luni pana pe 01.06.2015. Daca ii incetez contractul astazi cu data de 01.06.2015, pot primi amenda?
Netransmiterea in termen a REVISAL-ului constituie contraventie sanctionata de catre ITM la un eventual control cu amenda sau cu avertisment.
pai nu il incetati dumneavoastra, daca pana pe 01.06 era termenul dupa aceasta data contractul inceteaza de drept.
deci nu. nu primiti amenda
Cititi HG 500/2011 si apoi dati raspunsul ca nu va fi sanctionat angajatorul.
In cazul in care i se prelungeste contractul pe o perioada de 1 luna, se poate transmite Revisalul azi fara a fi sanctionat angajatorul?
In speta, nu va fi sanctionat pentru o astfel de situatie.