avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termen la actiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termen la actiune

Exista termen de introducere in instanta a unei actiuni principale pentru prescriptia dreptului material la actiune.
S-a cerut executarea silita si am pierdut termenul de contestatie la executare, am crezut ca nu se poate intampla nimic dupa 8 ani de la iesirea din termenul de prescriptie.
Cel mai recent răspuns: liamic43 , utilizator 08:54, 6 Iunie 2015
Termenul de prescripție este de 3 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiune in constatare a prescriptiei doina-dobrescu doina-dobrescu Am pierdut termenul de contestatie la executare. De aproape trei ani ma judec pt. repunerea in termenul de judecata si prescriptia dreptului material la ... (vezi toată discuția)
Sulta si executare silita apetra apetra Iesire prin indiviziune stabilita prin instanta cu plata unei sulte acum 6 ani. Plata sultei nu s-a facut la solicitarea creditoarei. Acum creditoarea este sub ... (vezi toată discuția)
Termen prescrictie titlu executoriu razvanindolean razvanindolean In urma cu 8 ani am achizitionat un produs de creditare de la o societate bancara, pe care nu am mai avut posibilitatea sa i-l achit ulterior. Dupa mai ... (vezi toată discuția)