Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Asigurari de sanatate
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Asigurari de sanatate

Buna ziua! Daca sunt salariata la buget si detin si un PF (persoana fizica autorizata), cat sau cum trebuie sa platesc asigurarile de sanatate? Va multumesc!
Contributiile pentru un PFA sunt urmatoarele: 16% impozit finante, 5,5% contributia la sanatate si minimum 253 lei/luna la pensii. Contributia la fondul de pensii nu se mai achita in cazul in care sunteti si angajata cu norma intreaga in alta parte.