Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drept indemnizatie copil handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drept indemnizatie copil handicap

Buna seara! As vrea sa aflu ce drepturi are fetita mea care are trei anisori si a fost diagnosticata cu hipoacuzie profunda neurosenzoriala.De la Protectia copilului mi s- a spus ca nu are dreptul la handicap grav cu insotitor. Mi se pare o anomalie pt ca ea nu vorbeste si nu o pot lasa o secunda singura.Va multumesc anticipat pt raspuns
numai comisia medicala de expertiza persoane cu handicap este competenta sa analizeze temeinic documentele medicale,starea actuala a persoanei,eventual sa dispuna investigatii suplimentare si in final sa hotarasca emiterea de certificat de incadrare in grad de handicap
Solicitati oficial control de specialitate la comisia medicala persoane cu handicap din primaria locala