Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot beneficia de indemnizatie de insotitor?/
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot beneficia de indemnizatie de insotitor?/

Buna seara! Am o fetita de 6 ani,diagnosticata cu boala legg-perthes-calve,si i s-a recomandat repaus total,o orteza de sold-genunchi-glezna picior drept.Acum sunt angajata,dar nu pot lasa fetita nesupravegheata pe perioada programului de lucru.Pana la depistarea bolii,era la scoala in aceasta perioada de timp.Ce pot face? Pot solicita o indemnizatie de insotitor,si sa stau acasa cu ea,sau ce alceva ma sfatuiti sa fac?Va multumesc
amaria72, utilizator
Indemnizatia de insotitor se poate obtine numai in urma incadrarii in grad de handicap grav a copilului.Pana atunci, ati putea solicita medicului dvs de familie concediu pentru ingrijirea copilului bolnav (cod 09, procent 85%). In aceasta perioada puteti continua investigatiile pentru a obtine un diagnostic exact pentru fetita.:)
Am beneficiat pana in prezent de 32 zile de concediu pentru copil. Mai pot primi inca 13 zile de concediu,si apoi? As vrea sa stiu daca aceasta boala se poate incadra pentru handicap grav,sau nu. Va multumesc pentru raspuns
Asta numai comisia de expertiza, formata din medici specialisti de la DGASPC va poate spune.Faceti un drum acolo (protectia copilului), cu toate analizele fetitei, eventual faceti alte analize pe care ei le solicita si..vedeti daca fata e incadrabila la grad handicap grav.