Forum Discuţii juridice Executare silită Plata daune in solidar, rog raspuns urgent
Discuție deschisă în Executare silită

Plata daune in solidar, rog raspuns urgent

am fost obligat de catre instanta la plata in solidar (impreuna cu redactia unui ziar) a daunelor morale catre doua persoane. Acestea au cerut executarea intregii sume, numei de pe mine.Intre timp redactia a intrat in insolventa. Am vreo sansa, daca contest executarea, sa mi se reduca partea pe care ar fi trebuit sa o plateasca redactia?!
Deoarece ati fost obligati in solidar,inseamna ca, creditorul se poate indrepta impotriva oricarui debitor ptr.recuperarea intregii sume.Cel care a platit integral are dreptul sa se indrepte impotriva celulilalt debitor ptr.recuperarea sumei pe care acesta o avea de plata.
Deci faptul ca redactia a falimentat, iar eu, implicit, n-o sa am de pe cine recupera ulterior suma pe care aceaste o avea de plata, nu ma poate ajuta la reducerea sumei prin contestație la executare? !
gavriila, utilizator
Nu va ajuta la nimic.
multumesc.
Mergeti sa studiati la TB dosarul de faliment.
Poate va agatati de ceva.
De ex. sa va inscrieti la masa credala
Sau sa incercati atragerea raspunderii administratorilor.