Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Invoire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Invoire

Buna ziua.
Doresc sa stiu daca pentru numarul de ore in care trebuie sa fiu la tribunal (reclamant) in contradictoriu cu angajatorul meu (parat), trebuie sa-mi i-au bilet de voie (care se scad din orele/zilele de concediu odihna), sau se considera ca sunt ore platite (nu CO, invoire), adica in interesul serviciului?
Multumesc!
In practica, in baza principiului libertatii de vointa a partilor contractante, fara a exista o reglementare legala, se utilizeaza si invoirea salariatului de la serviciu cu plata sau fara plata salariului.
Invoirea reprezinta aprobarea ce se acorda de catre angajator unui salariat de a lipsi de la programul normal de lucru pentru diverse motive.

Durata maxima a unei invoiri trebuie sa fie reglementata in Reg.Intern al angajatorului si/sau in ccm aplicabil acestuia.

Pentru prezenta in fata instantei , salariatul nu este nevoit sa -si ia o zi de CO .. se poate face cerere de invoire la care ataseaza copie de pe citatie.