Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN pentru venituri din reclame
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN pentru venituri din reclame

Buna ziua,

O problema delicata la care nu gasesc raspuns. Am dat mail la ONRC insa nu am primit nici un raspuns inapoi. Am intrebat experti contabili si mi-au zis ca asta nu e treaba pentru ei, ci pentru un avocat.

Din ce am cercetat pana acum, pentru a putea crea si publica o aplicatie mobila ar fi nevoie de urmatoarele coduri:
- 6201: Activitati de realizare a soft-ului la comanda
- 5829: Activitati de editare a altor produse software

Daca aplicatia are un pret iar clientul o cumpara la achizitie, cred ca veniturile din urma vanzarii ei se incadreaza la 5829

Intrebarea mea este: daca in cadrul aplicatiei inchiriez o bucata de ecran catre alte firme (Google/Apple/terti care ofera aceste servicii) care sa isi afiseze reclamele in ea prin uneltele lor, ce cod CAEN mai e necesar? M-am uitat in lista de coduri iar 7311/7312 insa eu nu fac treaba de agentie de publicitate ci doar inchiriez acel spatiu. Se pot considera veniturile ca venind in urma publicarii aplicatiei, adica sa se incadreze la 5829 sau e nevoie sa am si alte coduri caen.

Va multumesc
nikolay2, utilizator