avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 994 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere

Buna ziua,
Lucrez la o agentie de turism si am fost concediat pe motivul ca firma nu are bani sa tina 2 agenti de turism.

Este legal asa ceva?
Cel mai recent răspuns: FloAlex , utilizator 20:30, 8 Iunie 2015
Angajatorul are posibilitatea de a decide desfiintarea unui post .

Art. 65. C.mun.
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.

Salariatul concediat are posibilitatea sa conteste in instanta decizia de concediere in teremn de 45 de zile de la data comunicarii acesteia la Tribunalul in raza caruia are domiciliul.
Ultima modificare: Luni, 8 Iunie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic
In aceasta perioada de preaviz sunt platit, nu?
1. Perioada de preaviz face parte din contractul individual de munca, este vechime in munca si stagiu de cotizare la pensie, sanatate si somaj.

2. In perioada de preaviz veti lucra conform programului de lucru si veti fi platit.
Pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele si, ca atare, salariatul este indreptatit sa primeasca salariul , iar angajatorul are obligatia sa il achite.
Nu vor sa ma plateasca pentru plata preavizului...
Mi-au zis ca nici nu trebuie sa vin la munca, este decizia mea daca vin sau nu la munca ...

Alte discuții în legătură

Plata preavizului cristina2012 cristina2012 Buna ziua, in data de 17.03 mi-a fost comunicat verbal faptul ca voi incheia colaborare cu firma la care lucram. Decizia de concediere mi-a fost comunicata in ... (vezi toată discuția)
Salariu compensatoriu concediere art 65, alin 1 Gabrielle2 Gabrielle2 Buna seara, Astazi am primit decizia de incetare a contractului de munca pe perioada nedeterminata cu aer 65, alin 1 ca urmare a dificultatilor economice ( ... (vezi toată discuția)
Concediere colectiva eu1984 eu1984 Buna ziua, va rog sa-mi spuneti ce inseamna concediere colectiva si daca se pot obtine salarii compensatorii in urma unei concedieri colective si cum poti ... (vezi toată discuția)