Forum Discuţii juridice Executare silită Prescriptie dreptului de a obtine executarea silita
Discuție deschisă în Executare silită

Prescriptie dreptului de a obtine executarea silita

In anul 2009, creditorul banca, a solicitat executorului bancar executarea silita a debitorului, prin adresa scrisa, cerere la care a anexat titlul executoriu certificat cu mentiunea conform cu originalul.
Imediat, executorul bancar a formulat la instant competenta de executare, cerere de incuviintare a executarii silite, la care a anexat cererea creditoarei si titlul executoriu - contract de credit de consum (in copie), sens in care a fost emisa Incheierea de admitere a cererii de incuviintare.

Din anul 2009 si pana in luna mai 2015, creditorul banca nu a efectuat niciun act de executare in executarea inceputa in acest sens insa in anul 2014 a cesionat creanta unei firme de recuperari .

In luna mai 2015, mandatarul cesionarului a inceput o noua executare silita in temeiul aceluiasi titlu executoriu (a solicitat mai intai investirea cu formula executorie, apoi a obtinut Incheierea de incuviintare a executarii de la executorul judecatoresc).

Considerati ca se poate invoca pe calea unei contestatii la executare prescriptia dreptului de a obtine executarea silita (invocand prev.art. 708 (1) pct. 2 si (2) din C.pr.civ., avand in vedere situatia de fapt asa cum a fost expusa mai sus?
Debitorul detine ca inscrisuri in dovedire, prima Incheiere de incuviintare a executarii silite dispusa de catre instanta de judecata in anul 2009.

Va multumesc.
Invocati art. 705 si 706 noul cod civil si aveti sanse de castig. Cesiunea nu are nimic a face cu inceperea prescrierii si nu va este opazabila.
Va multumesc.

Daca mai sunt si alte opinii , le astept cu interes.