Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Amortizare utilaje
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Amortizare utilaje

Buna ziua,
Va rog sa-mi explicati cum se amortizeaza in contabilitate un utilaj nou cumparat pentru productie (router cnc). Ce fel cheltuiala se considera si cum se reflecta in impozitul platit catre stat? Se considera profit reinvestit?
Multumesc anticipat!
Amortizarea liniara se calculeaza cf. Catalog din 30/11/2004, clasificarea mijloacelor fixe utilizate în economie şi iduratele normale de funcționare ale acestora, care corespund cu duratele de amortizare în ani, aferente regimului de amortizare liniar, publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr.46 din 13/01/2005, Intrare in vigoare: 13/01/2005
2005-01-01 - Aprobat prin HG nr. 2139/2004 din 30 noiembrie 2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe
Modificat
2008-12-18 - prin HG nr. 1496/2008 din 19 noiembrie 2008 privind modificarea anexei la Hotararea Guvernului nr. 2.139/2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe
Pai simplu . Dupa ce ai stabilit durata de utilizare din catalog stabilesti amortizarea lunara
ex: Valoare de inventar 12000 . durata de utilizare, 10 ani (120 luni)
Amortizarea lunara 12000 / 120 = 100
681 =213 100 (nu are niciun motiv sa nu fie nedeductibila)
Cheltuiala se inchide normal, prin 121