Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila achizitionare combustibil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila achizitionare combustibil

Buna ziua,
Am urmatoarea intrebare: societatea are obiect principal de activitate - transport. Detinem un rezervor pt combustibil (5000L), rog sa ma ajutati cu o monografie contabila achizitionare combustibil in cantitate mare pt consum propriu.

Multumesc,
Va sugerez urmatoarele inregistrari:
achizitie carburant 3022 = 401
plata carburant 401 = 5121
consum carburant 6022 = 3022
Daca aprovizionati carburanti diferiti, sau la preturi diferite, puteti folosi analitice.
Da, la aceste inreg contabile m-am gandit si eu, doar ca pe factura am urmatoarea situatie: - diesel - 3000L, si a doua pozitie este taxa transport. Combustibilul cand se aduce se masoara, pot fi diferente in plus sau in minus, aceasta diferenta nu stiu pe ce cont sa o pun? si cea de-a doua intrebare este: daca taxa de tranport se include sau nu in pretul de achizitie al combustibilului.
Multumesc,