Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Monografie contabila TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Monografie contabila TVA

Firma X achizitioneaza combustibil din UE plateste taxe drum in UE are contract cu o firma din Rominia care ii recupereaza TVA din UE pt care plateste un comision.
1. Initial contez 6022=401 cu total suma inclusiv tva factura fiind externa
si 625=401 pt taxe drum
2. rog ajutatima la incasarea tva recuperat ce inreg contabila fac?

= 768 cv tva

multumesc mult
Lucrez pentru o firma de transport, inregistrarile mele sunt urmatoarele:
1. inregistrare motorina de la furnizor extern: 3022 = 401 precum si 635 = 401 - imi evidentiez tva-ul separat pentru a nu "supraevalua" activul. practic in 3022 se regaseste doar costul pentru motorina, tva-ul fiind o cheltuiala de exploatare.
2. taxele de drum : 635 = 401 valoarea intreaga
3. rabursare tva extern: 5121 = 7588

Din punctul meu de vedere nu poti sa te inregistrezi cu o cheltuiala de exploatare: 6022, 625.. si aferente acestora sa faci venit financiar: 768.