avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Monografie contabila TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Monografie contabila TVA

Firma X achizitioneaza combustibil din UE plateste taxe drum in UE are contract cu o firma din Rominia care ii recupereaza TVA din UE pt care plateste un comision.
1. Initial contez 6022=401 cu total suma inclusiv tva factura fiind externa
si 625=401 pt taxe drum
2. rog ajutatima la incasarea tva recuperat ce inreg contabila fac?

= 768 cv tva

multumesc mult
Cel mai recent răspuns: farcl , utilizator 10:20, 24 Februarie 2017
Lucrez pentru o firma de transport, inregistrarile mele sunt urmatoarele:
1. inregistrare motorina de la furnizor extern: 3022 = 401 precum si 635 = 401 - imi evidentiez tva-ul separat pentru a nu "supraevalua" activul. practic in 3022 se regaseste doar costul pentru motorina, tva-ul fiind o cheltuiala de exploatare.
2. taxele de drum : 635 = 401 valoarea intreaga
3. rabursare tva extern: 5121 = 7588

Din punctul meu de vedere nu poti sa te inregistrezi cu o cheltuiala de exploatare: 6022, 625.. si aferente acestora sa faci venit financiar: 768.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bonuri de combustibil marianavatany@yahoo.com marianavatany@yahoo.com Apelez din nou la profesionalismul dv intrebindu-va: 1.Cum trebuie sa inregistrez motorina achizitionata in UE de catre o firma de transport platitoare de ... (vezi toată discuția)
Probleme cu contul 446 florinat florinat Buna ziua, As dori sa stiu cum anume se inreg. taxele vamale? Eu am gasit formulele 371=446 si apoi plata : 446=5121, dar mie programul imi ia automat ... (vezi toată discuția)
Centralizator bonuri motorina jonny_6 jonny_6 Buna ziua ! Avand in vedere Opanaf 2986/2013 referitor la nedeclararea bonurilor fiscale in declaratia 394 , pt o firma de taxi platitoare de TVA care ... (vezi toată discuția)