avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Centralizator bonuri motorina
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Centralizator bonuri motorina

Buna ziua ! Avand in vedere Opanaf 2986/2013 referitor la nedeclararea bonurilor fiscale in declaratia 394 , pt o firma de taxi platitoare de TVA care achizitioneaza motorina cu bonuri fiscale (cam 100 bucati lunar ) pot sa intocmesc un centralizator cu toate bonurile de motorina iar totalul sa l inregistrez in contabilitate cu formula 6022=542 , 4426=542 ,fara a mai inregistra fiecare bon in parte?
Cel mai recent răspuns: Georgiana Constantin , Contabil 22:27, 24 Septembrie 2013
Pai si jurnalul de cumparari cum il faceti?tot pe total?!!
da , ma gandeam sa apara o pozitie in jurnalul de cumparari cu totalul valorii bonurilor de motorina iar la numar document sa apara numarul decontului (centralizatorului) .Mi ar fi mult mai usor decat sa introduc fiecare bon in registrul de casa .
Ultima modificare: Miercuri, 18 Septembrie 2013
jonny_6, utilizator
Pai nu prea se poate ce vreti dvs.Documentele se inregistreaza in ordine cronologica.Inteleg eu ce vreti sa faceti,dar nu va sfatuiesc.
multumesc oricum de raspuns
Un bon fiscal de motorina care indeplineste conditiile unei facturi simplificate , se poate inregistra prin formula 6022=5311 , 4426=5311 sau trebuie 6022=401,4426=401 si 401=5311?

Alte discuții în legătură

Achizitie cu bonuri fiscale, factura emisa ulterior florisp2009 florisp2009 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti care sunt intregistrarile contabile pentru situatia in care se achizitioneaza combustibil (pentru un TAF) pe baza de bonuri ... (vezi toată discuția)
Bonuri fiscale si facturi combustibil ajutor!!! irina_nico irina_nico Buna ziua! Am mai multe bonuri fiscale pentru combustibil iar factura este emisa la o data ulterioara. Cum inregistrez receptia combustibilului(achizitia lui ... (vezi toată discuția)
Ong non-profit-chelt. sfarghiuelena sfarghiuelena Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti daca in cazul unui ONG non-profit,inregistrarea bonurilor de benzina se inregistreaza ca si in cazul ... (vezi toată discuția)