Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Decizie CCR in materie penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Decizie CCR in materie penala

Decizia Curtii:
Într-o altă decizie, CCR a hotărât cu majoritate de voturi că un articol al legii pentru prevenirea şi combaterea evaziunii fiscale (241/2005) este neconstituţional. Este vorba despre articolul 6, care prevede că „constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la un an la 6 ani reţinerea şi nevărsarea, cu intenţie, în cel mult 30 de zile de la scadenţă, a sumelor reprezentând impozite sau contribuţii cu reţinere la sursă”.
Ce se intampla in acest caz cu o hotarare de condamnare cu suspendare definitiva acum 1,6 ani?
Multumesc!
Deciziile CCR nu se aplica retroactiv.
Daca decizia CCr trece de cele 45 zile, art 6 din L 241/2005 devine neconstitutional deci nu mai este infractiune. Cod Penal:
Art. 4 Aplicarea legii penale de dezincriminare
Legea penală nu se aplică faptelor săvârşite sub legea veche, dacă nu mai sunt
prevăzute de legea nouă. În acest caz, executarea pedepselor, a măsurilor educative
şi a măsurilor de siguranţă, pronunţate în baza legii vechi, precum şi toate
consecinţele penale ale hotărârilor judecătoreşti privitoare la aceste fapte încetează
prin intrarea în vigoare a legii noi.
????