Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Teren extravilan la drumul principal
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Teren extravilan la drumul principal

Buna ziua!
Doresc sa achizitionez un teren extravilan intr-o comuna si as dori sa stiu daca exsta o varianta mai ieftina pentru trecerea lui in intravilan, cei de la primarie mi-au zis ca ma costa aprox. 17.000 ron, (terenul are 1200 mp cu deschidere de 30). Terenul este extravilan deoarece nu a fost nimeni interesat sa construiasca pe el, este o mostenire a unei mosteniri ... etc...
Terenul este situat la soseaua principala a comunei (este marcat ca drum comunal), are toate utilitatile la poarta (curent, apa, gaze, canalizare, internet). In stanga si in dreapta lui sunt construite case. Am inteles ca se poate trece in intravilan cumva cand se face PUG, la 2-3 ani, eu nu ma grabesc sa construiesc pe el... deocamdata nu am banii necesari.
Multumesc anticipat!
Intravilanul se poate dezvolta prin extinderea în extravilan numai pe bază de Planuri Urbanistice Zonale (PUZ), legal aprobate, integrându-se ulterior în Planul General Urbanistic (PUG) al localităţii. Procedeul trebuie aprobat de Consiliul Local.