Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

masa succesorala

Buna ziua.

Cum si cine stabileste masa succesorala la dezbaterea succesiunii? Evaluarea imobilului cine o face si in functie de ce?
In cazul in care cel dupa care se face succesiunea la data decesului a avut in derulare un credit acordat de banca, ce se intampla cu acesta? (creditul a fost facut de decedat la momentul la care acesta nu era casatorit). Fac mentiunea ca doi din mostenitorii legali sunt copiii minori ai acestuia. Multumesc.
Masa succesorala cuprinde toate bunurile detinute ,inclusiv datoriile, in momentul in care se merge la notar se face o lista cu bunurile stiute iar notarul va obtine certificatele si documentele necesare.
Valoarea imobilului se poate stabili prin evaluare sau conform grilei notariale.
Plata datoriilor si "incasarea" mostenirii se va face in functie de cota fiecaruia dintre mostenitori.
IONICA VADUVA, utilizator