Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Achizitie pod
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Achizitie pod

Sunt in cautarea unui apartament pentru locuit in municipiul Cluj napoca.

Cele mai bune oferte sunt trecute in CF ca poduri, care din cate inteleg sunt spatii nelocuibile.

Din cate am inteles problema este una tehnica, nu imi pot face domiciliu si la revanzare nimeni nu vrea sa cumpere, si pot sta cu el ani buni.(motiv pentru care si pretul pe metru patrat este jenant de mic)

Acelasi pret ma face si sa fiu sceptic si sa ma gandesc ca poate sunt aspecte care imi scapa. Agentul mi-a spus ca a promulgat Boc anul trecut o lege locala care face retroactiv toate podurile mansarde(deci spatii locuibile) si de anul trecut nu se mai autorizeaza constructia de poduri locuibile(cu un regim de inaltime de peste 1,20 m)

Este ilegal sa locuiesc in acel spatiu? Pot sa il inchiriez? Exista vreun risc sa raman si cu banii dati si fara casa?
Fiind din Cluj, puteti sa-l intebati pe Boc daca a "promulgat" sau nu asa ceva. Am pus in ghilimele pentru ca numai presedintele tarii poate promulga o lege si nu altcineva.