Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Data de cand curge termenul de apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Data de cand curge termenul de apel

art 163 alin (6) Dacă destinatarul nu este găsit la domiciliu ori reşedinţă sau, după caz, sediu, agentul îi va înmâna citaţia unei persoane majore din familie sau, în lipsă, oricărei alte persoane majore care locuieşte cu destinatarul ori care, în mod obişnuit, îi primeşte corespondenţa.

Art. 164: Cuprinsul dovezii de înmânare şi al procesului-verbal
(1) Dovada de înmânare a citaţiei sau a altui act de procedură ori, după caz, procesul-verbal va cuprinde:
d) numele, prenumele şi calitatea celui căruia i s-a făcut înmânarea, în cazul în care actul de procedură a fost înmânat altei persoane decât destinatarului;

Art. 165 Procedura se socoteşte îndeplinită:
1. la data semnării dovezii de înmânare ori, după caz, a încheierii procesului-verbal prevăzut la art. 164, indiferent dacă partea a primit sau nu citaţia ori alt act de procedură personal;

Ma nelinisteste foarte tare ca eu nu locuiesc la domiciliul din buletin, ci altcineva locuieste acolo, care nu este ruda cu mine. Eu stau in afara orasului. A primit chiriasul hotararea, iar eu trebuie sa fac apel in 10 zile.
Insa habar n-am cand a sosit plicul, deoarece am aruncat plicul... acum nu mai stiu daca am formulat apelul in termen sau nu.
Am fost la tribunal sa ma uit in dosar, dar nu sunt dovezile de comunicare in dosar.

Ce ma fac daca am depasit cu 1-2 zile termenul ???

Ma inscriu in fals cu privire la procesul verbal de comunicare???
Puteti face o cerere in care sa solicitati ca toate documentele sa va fie comunicate la adresa de resedinta.
De cand a semnat chiriasul de primire de atunci curg 10 zile.Chiriasul a semnat pe un bordero. Va duceti la OP la Reclamatii si Informatii (la diriginta) si solicitati sa va comunice data cand a fost semnat acel borderou al Postei.
Va duceti la Arhiva si intrebati cand a fos trimis plicul.Data ultimei modificari va arata si cand s-a intrat ultima data pe dosar.
Mi-e frica!!! Daca am declarat apelul in afara termenului??
Puteti face cerere de repunere in termen,explicand situatia. S-ar putea sa va respinga.
Da-ti un telefon la Arhiva ?Spuneti nr. de dosar.
Inainte sa va interesati de dosar, daca va este frica , va recomand diazepanul .Se administreaza cu apa conservata 3,9/5 litri .Multa sanatate.
Am solicitat repunerea in termen, deoarece nu am capacitate de exercitiu, suferind de depresie.
De asemenea, stau in afara orasului pentru ingrijire si mi-a luat chiriasul corespondenta, fara sa mi-o dea imediat.

Sunt complet disperat... imi dau foc pe treptele curtii de apel daca imi declara tardiv apelul!!!!!!!!
Mai intai chemati pompierii ,reprezentantul Spitalului nr.9 si secretarul MAI-ului.
gabrielaandrei, utilizator