Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... CITATIE DE LA TRIBUNAL ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

CITATIE DE LA TRIBUNAL ...

Buna ziua,

Am primit recent următoarea citatie de la Tribunal. Pana acum cazul era in Apel. Eu fiind apelant.

C I T A Ţ I E

Stimată doamnă/Stimate domn,
Sunteţi chemat în această instanţă, în data de Noiembrie 2024, ora.. în calitate de apelant, în proces cu ... în calitate de intimat.
În caz de neprezentare a părţilor, se va putea trimite un înscris, judecata urmând a se face în lipsă.
Prin înmânarea citaţiei, sub semnătură de primire, personal ori prin reprezentant legal sau convenţional ori
prin funcţionarul sau persoana însarcinată cu primirea corespondenţei pentru un termen de judecată, cel citat
este prezumat că are în cunoştinţă şi termenele de judecată ulterioare aceluia pentru care citaţia i-a fost
înmânată.
L.S. PRESEDINTE

Nu pot sa ma prezint in aceasta data, va rog sa ma informați în ce consta acest " inscris" pentru ca judecata sa se faca in lipsa, exista un sablon, pentru neprezentare?

Puteți sa-mi puneți de asemenea, în mod normal, care sunt termenele de judecată ulterioare ulterioare aceluia pentru care citaţia mi-a fost înmânată? In general cum se desfășoară.

De-asemenea au fost atașate la citatie niște înștiințări ( le trimit mai jos) puteți sa-mi spuneti va rog ce trebuie sa fac cu ele? Și de ce le-am primit?

citatie
în conformitate cu art. 163 din Legea 134/2010 privind Codul de procedură civilă, vă înştiinţăm că la data de ……………………,
ora ……….. am procedat la afişarea prezentei, nefiind îndeplinite condiţiile de înmânare a următoarelor acte de
procedură: citaţie, în legătură cu dosarul cu nr. , aflat pe rolul instanţei TRIBUNALUL ARAD, SECTIA a II-a
CIVILA cu sediul în V. MILEA NR .
Vă comunicăm că sunteţi în drept să vă prezentaţi după o zi de la afişarea prezentei, dar nu mai mult de 7 zile, pentru
înmânarea actelor de procedură la sediul Primăriei . De asemenea, menţionăm că, în cazul în care, fără motive temeinice, nu
vă prezentaţi pentru comunicarea actelor în termenul de 7 zile, actele de procedură se vor considera comunicate la împlinirea
acestui termen.
Agent însărcinat cu înmânarea: ………………………………..………….……………………………………….
(nume, prenume, funcţia)
Semnătura: .………………………………………….
Dosar nr....., litigii cu profesionistii- Apel Complet:
Termen de judecată: Noiembrie 2024 Sala:
DOVADA DE ÎNMÂNARE
În data de ……………………, la ora………, subsemnatul
(nume, prenume,
funcţia).............................................................................................., având de înmânat următoarele acte de procedură: citaţie, în
legătură cu dosarul cu nr. ...

aflat pe rolul instanţei TRIBUNALUL ARAD, SECTIA a II-a CIVILA , m-am deplasat in ,....unde ( )actele au fost înmânate destinatarului la locaţia desemnată de instanţă, iar acesta a semnat dovada / ( )actele
au fost înmânate numitului/ei
(nume, prenume) …………………………………..……………………..…………… şi acesta/aceasta a semnat
dovada / ( )actele au fost înmânate destinatarului, care a semnat dovada, în locaţia………………………………………………..
Primitor
Calitatea primitorului: ( )destinatar / (
)administrator sau portar/înlocuitor portar al
clădirii / ( )funcţionar sau persoană însărcinată cu
primirea corespondenţei / ( )persoană majoră din
familie sau care locuieşte cu destinatarul / ( )altă
calitate ……………………………………………………...
Act de identitate: (tipul, seria şi/sau numărul): ……………………..
Semnătura: …………….. ………………………………………………
Declarant (persoană care a făcut înmânarea)
Calitatea declarantului: ( )agent însărcinat cu înmânarea / (
) funcţionar desemnat pentru primirea corespondenţei de către
unitatea militară, căpitănia portului, administraţia
penitenciarului, administraţia aşezământului de asistenţă
medicală sau socială ………………………… / ( )funcţionar
desemnat pentru înmânarea actelor procedurale la sediul
Primăriei
Semnătura: ……………..………………………………………………

CONFIRMARE DE PREDARE A ACTELOR DE PROCEDURĂ
în cazurile prevăzute la art. 162 şi art. 163 din Legea 134/2010 privind Codul de procedură civilă
În data de ……………………, la ora………, subsemnatul ………………………………………………….., agent însărcinat cu înmânarea
actelor de procedura aferente dosarului cu nr. numitului/ei la adresa , dosar aflat pe rolul instanţei TRIBUNALUL ARAD, SECTIA a II-a CIVILA cu sediul în V. MILEA NR .2, ARAD,
ROMÂNIA, am predat actele de procedură numitului/ei ……………..………………………………………………, în calitate de funcţionar
desemnat pentru ( ) primirea corespondenţei la unitatea militară/căpitănia portului/administraţia închisorii/administraţia
aşezământului de asistenţă medicală/socială ……………………………………..……………………….….. / ( ) funcţionar desemnat pentru
înmânarea actelor procedurale la sediul Primăriei
Predă : ………….........................................................................................,
agent însărcinat cu înmânarea actelor de procedură
Semnătura:..………………………………….. ………………………………….....
Primeşte: ………….........................................................................................,
funcţionar desemnat
Semnătura:..………………………………….. …………………

Dosar nr. , Litigii cu profesioniştii - Apel Complet:
Termen de judecată: Noiembrie 2024 Sala:
PROCES-VERBAL DE ÎNMÂNARE
În data de ……………………, la ora………, subsemnatul
(nume, prenume,
funcţia).............................................................................................., având de înmânat următoarele acte de procedură: citaţie,
în legătură cu dosarul cu nr. aflat pe rolul instanţei TRIBUNALUL ARAD, SECTIA a II-a CIVILA cu sediul în V. MILEA NR .2, ARAD, ROMÂNIA, m-am deplasat în .... ultimul domiciliu al numitului/ei, unde unde am întocmit prezentul proces-verbal din următoarele motive:
( )Actele de procedură au fost predate administratorului clădirii/portarului/agentului de pază, numitul/a* ………………………………………………..…………, C.I.** seria…, nr………………, Semnătura………………… / ( )destinatarul sau
persoana majoră din familie sau care locuieşte cu destinatarul/administratorul clădirii/portarul/agentul de pază,
numitul*…………………………………………………………… [ ] a primit actele, dar a refuzat semnarea dovezii de înmânare [ ] a
primit actele, dar nu a putut semna dovada de înmânare deoarece ………………..………………………….…..…. / ( )destinatarul sau
persoana majoră din familie care locuieşte cu destinatarul/administratorul clădirii/portarul/agentul de pază [ ] sunt absenţi [ ]
refuză primirea actelor, iar actele [ ] au fost depuse la cutia poştală [ ] în lipsa cutiei poştale, a fost afişată înştiinţarea, iar
actele sunt/vor fi depuse la sediul Primăriei / ( )actele au fost depuse la căsuţa poştală închiriată / ( )m-am aflat în
imposibilitatea comunicării actelor de procedură şi returnez la instanţa emitentă actele, deoarece: [ ] imobilul a fost demolat
[ ] imobilul este nelocuibil sau de neîntrebuinţat [ ] destinatarul nu mai locuieşte la acea adresă [ ] alte motive ………………………………………………………………….
Declarant (agent însărcinat cu înmânarea actelor)(nume, prenume, funcţia)………….………………………………………, Semnătura:
……..………………
( )Subsemnatul*………………..……….…………………..…………………………, funcţionar desemnat al Primăriei pentru înmânarea
actelor procedurale specifice instanţelor de judecată, la data de……….…………., ora…………, declar că ( )destinatarul a primit
actele, dar a refuzat semnarea dovezii de înmânare / ( )destinatarul a primit actele, dar nu a putut semna dovada de înmânare
deoarece ………………..………………………….…..…., ( )returnez instanţei emitente actele de procedură, deoarece termenul legal
pentru comunicarea actelor s-a împlinit, iar destinatarul sau reprezentantul acestuia nu s-a prezentat pentru înmânare.
*) numele, prenumele, calitatea sau funcţia - după caz;
**) se completează în situaţia în care înmânarea citaţiei se face potrivit dispoziţiilor art.162 CPC
Semnătura:…………………………………………………….
Data prezentării
DOVADA / PROCES VERBAL DE ÎNMÂNARE
Către
TRIBUNALUL ARAD, SECTIA a II-a CIVILA Oficiul poştal:…….……..…………..
V. MILEA NR .2, ARAD, ROMÂNIA Recomandata nr.: …………............
Data înapoierii Data sosirii
Dosar nr. , Litigii cu profesioniştii - Apel Complet: Data prezentării
Termen de judecată: Noiembrie 2024 Sala:
CONFIRMARE DE PREDARE A ACTELOR DE PROCEDURĂ
în cazurile prevăzute la art. 162 şi art. 163 din Legea 134/2010 privind Codul de procedură civilă
Către
TRIBUNALUL ARAD, SECTIA a II-a CIVILA Oficiul poştal:…….……..…………..
V. MILEA NR .2, ARAD, ROMÂNIA Recomandata nr.: …………............
Data înapoierii Data sosirii

Va mulțumesc foarte mult
Mel
Buna ziua,

Pe scurt, ati primit citatie sa va prezentati la termenul de judecata a apelului pe care dumneavoastra l-ati declarat.

Nu doriti sa va prezentati in instanta, trebuie sa formulati cerere de judecare in lipsa.

(toate celalalte inscrisuri sunt dovezi de comuncare a citatiei de catre agentul insarcinat cu comunicare a acesteia, nu trebuie sa faceti nimic cu ele, se vor regasi oricum la dosar).
Trebuie sa va lamuriti problemele apelând la un av măcar pt o consultație și pt a încerca să mai reparații câte ceva din ce se poate repara.Ati pierdut la fond,în apel nu pare ca puteti sa va descurcați singur etc.Poate dosarul nu are o miza prea mare pt ca altfel ați face ceva demersuri.in interesul dvs.
Este o simplă citație. Vă puteți prezenta sau puteți cere judecarea în lipsă (dacă nu ați cerut-o prin chiar cererea de apel). Faceți o cerere scrisă, semnați-o și și trimiteți-o prin poștă sau scanată prin email.