Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... p.v. inmanare citatie este act de procedura?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

p.v. inmanare citatie este act de procedura?

Este p.v.ul inmanare citatie act de procedura?
Vreau sa invoc nulitatea unui astfel de p.v. in conditiile art.164 alin.3 pt. lipsa unei mentiuni.
Ma intereseaza daca pot invoca nulitatea acestuia in conditiile prevazute la sectiunea nulitatea actelor de procedura.
Codul de procedura civila :
Art.164 Cuprinsul dovezii de inmanare si al procesului-verbal
(1) Dovada de inmanare a citatiei sau a altui act de procedura ori, dupa caz, procesul-verbal va cuprinde:
a) anul, luna, ziua si ora cand dovada a fost luata sau procesul-verbal a fost intocmit;
b) numele, prenumele si functia agentului, precum si, daca este cazul, ale functionarului de la primarie;
c) numele si prenumele sau denumirea, dupa caz, si domiciliul ori sediul destinatarului, cu aratarea numarului etajului, apartamentului sau camerei, daca cel citat locuieste intr-o cladire cu mai multe etaje ori apartamente sau in hotel, precum si daca actul de procedura a fost inmanat la locuinta sa, depus in cutia postala ori afisat pe usa locuintei. Daca actul de procedura a fost inmanat in alt loc, se va face mentiune despre aceasta;
d) numele, prenumele si calitatea celui caruia i s-a facut inmanarea, in cazul in care actul de procedura a fost inmanat altei persoane decat destinatarului;
e) denumirea instantei de la care emana citatia ori alt act de procedura si numarul dosarului;
f) semnatura celui care a primit citatia sau alt act de procedura, precum si semnatura agentului sau, dupa caz, functionarului de la primarie care o certifica, iar in cazul in care se intocmeste proces-verbal, semnatura agentului, respectiv a functionarului primariei.

(2) Procesul-verbal va cuprinde, de asemenea, si aratarea motivelor pentru care a fost intocmit.
(3) Cerintele de la alin. (1) lit. a), c), d), e) si f) sunt prevazute sub sanctiunea nulitatii.
(4) Mentiunile din procesul-verbal privitoare la faptele constatate personal de cel care l-a intocmit nu pot fi combatute decat prin procedura inscrierii in fals.

Prin urmare, daca una din cerintele prevazute la lit.a, c, d, e si f lipseste din cuprinsul procesului-verbal, atunci puteti solicita nulitatea acestuia.