Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Drepturi persoane cu invaliditate grad 1.
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Drepturi persoane cu invaliditate grad 1.

Buna seara,am o intrebare cu privire la achizitionarea unui autoturism.Sotul meu are pensie de invaliditate grad 1,daca cumparam o masina si o inscriu pe numele lui beneficiaza de scutire la plata taxei de prima inmatriculare?Si ce alte facilitati a-r mai avea daca e masina pe numele lui?Multumesc anticipat.
Din expunerea dvs nu rezulta daca sotul dvs este beneficiarul unui certificat de incadrare in grad de handicap
Conform disp L nr 448/2006 rep art 26 beneficiaza de facilitatea scutirii taxelor aferente autovehicule ,numai titularii certificatelor de incadrare in grad accentuat sau grav
Totodata,pentru ca un autovehicul sa poata fi inmatriculat pe numele unei persoane cu dizabilitati ,este necesar ca auto sa detina adaptare tehnica conform prescriptiei medicului specialist