Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie handicap!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie handicap!

Buna seara, din cate am citit la dumneavoastra am vazut ca s-au facut unele modificari in sensul ca s-a scos la denumirea de autoturism adaptat la gradul de handicap in legea 448/2006. Adica putem lua roviniete daca avem handicap grav sau accentuatfara sa adaptam masinile! Au fost semnate si promulgate noile amendamente?!! Vom gasi la dvs datele cand va aparea legea modificata?
Va multumesc.
L nr 448/2006 republicata
Sectiunea 7 - Facilitati

Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
b) scutire de la plata impozitului pe cladire si teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice si viza anuala a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.

Nu exista dispozitie in vigoare care sa prevada autoturism adaptat la gradul de handicap
Beneficiaza de facilitatea scutirii taxei asupra autoturismelor,persoanele detinatoare de certificat de incadrare in gradul grav sau accentuat
Adaptarea tehnica la autovehicul se refera la modificarile tehnice aduse autovehiculului in baza recomandarii medicului specialist-conditionat de afectiunea/dizabilitatea proprietarului-persoana cu handicap