Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

BUna ziua. Putti sa imi spuneti care e maximul de zile consecutive de concediu medical pe care le poate acorda medicul specialist? Poate da un singur concediu de 30-31 zile? Eu intelesesem ca nu poate da decat maxim 21 zile calendaristice, dar acum doctorul a zis ca ii va da sotului concediu din 16.06 pana in 15.07. E posibil? Multumesc
1. Nu cred ca se pacaleau cei de la Casa OPSNAJ la calculul indemnizatiei pentru concediu medical.

2. In calculul indemnizatiei sunt avute in vedere toate veniturile pentru care s-a retinut cota de contributie de 0,85%.

3. Din indemnizatia pentru concediu medical platitorul retine si vireaza impozitul pe venit si contributia pentru pensie.
multumesc mult.