Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... referitor la OUG nr.71/2009
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

referitor la OUG nr.71/2009

Am o hotarare (drepturi salariale) investita cu formula executorie si pentru care am solicitat angajatorului (Primarului), prin cerere, punerea in executare inca din decembrie 2008.
Din rea vointa nu mi s-a onorat cererea nici pana in prezent, iar din 18 iunie a intrat in vigoare OUG 71/2009.
Va rog sa ma lamuriti daca si hotararile pentru care s-a solicitat punerea in executare inainte cu 5-7 luni de aparitia acestei OUG, intra sub incidenta acesteia. Mentionez ca hotarari similare au fost puse in executare inclusiv in prima saptamana din iunie 2009 .
Va multumesc!
Art. 1. - (1) Plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătoreşti având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii până la data de 31 decembrie 2009, se va realiza după o procedură de executare care începe astfel:
a) în anul 2010 se plăteşte 34% din valoarea titlului executoriu;
b) în anul 2011 se plăteşte 33% din valoarea titlului executoriu;
c) în anul 2012 se plăteşte 33% din valoarea titlului executoriu.
Cunosc prevederile ordonantei, insa ma interesa daca intra sub incidenta ei doar hotararile devenite executorii dupa intrarea in vigoare a OUG. In caz contrar nu ne confruntam cu o situatie de discriminare, atata timp cat unii angajati si-au recuperat drepturile salariale de pe hotarari, iar altii nu?
Daca luam in considerare si faptul ca angajatorul este obligat de Codul muncii sa puna in executare aceste hotarari in termen de 15 zile de la solicitare si au trecut aproape 7 luni
Parerea mea este ca OUG nr.71/2009 este aplicabila titlurilor executorii emise dupa intrarea in vigoare a acestei ordonante.
Art. 3. - Platile restante la sumele aferente titlurilor executorii aflate sub incidenta prevederilor Ordonantei
de urgenta a Guvernului nr. 75/2008 privind stabilirea de masuri pentru solutionarea unor aspecte financiare
in sistemul justitiei, aprobata cu modificari prin Legea nr. 76/2009, si a prevederilor Ordinului ministrului
justitiei, al ministrului economiei si finantelor, al presedintelui Consiliului Superior al Magistraturii, al
presedintelui Inaltei Curti de Casatie si Justitie si al procurorului general al Parchetului de pe langa Inalta
Curte de Casatie si Justitie nr. 1.859/C/2.484/26.650/131/3.774/C/2008 privind modalitatea de esalonare a
platii sumelor prevazute in titlurile executorii emise pana la intrarea in vigoare a Ordonantei de urgenta a
Guvernului nr. 75/2008 privind stabilirea de masuri pentru solutionarea unor aspecte financi are in sistemul
justitiei se executa cu respectarea prevederilor art. 1 si 2