avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bilet de voie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bilet de voie

Buna ziua.
Lucrez la o institutie de stat si de astazi ni-sa impus ca la plecare din institutie indiferent daca plecam in interes de servciu sau de interes personal terebuie da avem bilet de voie #-o. Stiu ca a existat astfel de masura in era comunismului, dar este legal aceasta impunere?
Cel mai recent răspuns: anacami2 , utilizator 13:35, 4 Iulie 2009
Daca este inclusa in ROI atunci este foarte legal...in mediul privat sunt masurile acestea si este mai multa disciplina!
Avand in vedere ca exista o prevedere legala care spune ca daca dumneavoastra vi se intampla un accident in timpul deplasarii de acasa spre servici sau invers este accident de munca, de ce nu ar fi legal ca angajatorul sa-si i-a o masura de precautie si sa stie atunci cand sunteti sau nu in incinta firmei . Sa stiti ca nu este o masura din era comunismului, se practica si azi chiar la foarte multe firme private.
Daca s-a emis o decizie in acest sens, este valabila si legala.
Interesant sa vezi ca se pai practica acest lucru in ziua de azi! De bilet de voie stiam pentru elevi sau soldati.
:O
anca55 a scris:

Interesant sa vezi ca se pai practica acest lucru in ziua de azi! De bilet de voie stiam pentru elevi sau soldati.
:O


=D>

Gabriela Pintea

Alte discuții în legătură

Nerespectarea programului de lucru goldlegend goldlegend O angajata nu respecta programul de lucru. Zilnic vine cu 30 min mai tarziu. I-am tot atras atentia, si am rigat-o sa vina la ora stabilita in regulament, insa ... (vezi toată discuția)
Angajatorul antonio123 antonio123 ANGAJATORUL poate fii amendat de ITM cind angajatul intra la munca in schimburi si nu semneaza un registru la ce ora a intrat si la ce ora a iesit si cite ore ... (vezi toată discuția)
Sanatate si securitate in munca maxxxymus maxxxymus Buna ziua, Ma adresez dvs. cu urmatoarea problema majora: -fiind responsabil cu protectia muncii am primit sarcina de la seful ierarhic superior asupra unui ... (vezi toată discuția)