Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bilet de voie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bilet de voie

Buna ziua.
Lucrez la o institutie de stat si de astazi ni-sa impus ca la plecare din institutie indiferent daca plecam in interes de servciu sau de interes personal terebuie da avem bilet de voie #-o. Stiu ca a existat astfel de masura in era comunismului, dar este legal aceasta impunere?
Daca este inclusa in ROI atunci este foarte legal...in mediul privat sunt masurile acestea si este mai multa disciplina!
Avand in vedere ca exista o prevedere legala care spune ca daca dumneavoastra vi se intampla un accident in timpul deplasarii de acasa spre servici sau invers este accident de munca, de ce nu ar fi legal ca angajatorul sa-si i-a o masura de precautie si sa stie atunci cand sunteti sau nu in incinta firmei . Sa stiti ca nu este o masura din era comunismului, se practica si azi chiar la foarte multe firme private.
Daca s-a emis o decizie in acest sens, este valabila si legala.
Interesant sa vezi ca se pai practica acest lucru in ziua de azi! De bilet de voie stiam pentru elevi sau soldati.
:O
anca55 a scris:

Interesant sa vezi ca se pai practica acest lucru in ziua de azi! De bilet de voie stiam pentru elevi sau soldati.
:O

=D>

Gabriela Pintea