Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Am avut probleme cu o firma de telefonie mobila din cauza semnalului si le-am spus ca nu mai platesc abonamentele pana nu remediaza problema . Firma de telefonie a dat cazul meu unei firme de recuperare si acum aceasta firma spune ca propus dosarul meu catre un cabinet de avocatura . Asi vrea sa stiu ce se poate intampla in continuare cu mine si mentionez ca nu am bunuri mobile , imobile sau altfel de bunuri pe numele meu . Si asi dori sa stiu daca executarea silita se prescrie si dupa cat timp. VA MULTUMESC !
Va trebui sa dovediti in instanta ca semnalul face improprie folosirea telefonului si de fapt nu il puteti folosi asa cum ar fi trebuit.

Teremnul este de 3 ani in p[rivinta prescriptiei dar exista cauze de suspendare sau/si de intrerupere a acestui termen de prescriptie a dreptului material la actiune.
Dreptul de executare silita se prescrie in termen de 3 ani
Acest termen de prescriptie se poate prelungi pe parcursul mai multor ani daca creditorul staruie in termen legal in cererea de executare silita
Termenul de prescriptie se intrerupe si se reia nou termen prin orice act incheiat de catre executor la cererea creditorului
Acest conflict cu firma de telefonie a inceput in data de 01 06 2012 am mesajele pe calculator cu numere de inregistrare la convorbirile telefonoce cu cei de la aceasta firma , intre timp din octombrie 2013 eu am fost trecut in somaj si nici pana la acea data nu rezolvasera cu semnalul.
va vor actiona in judecata si va puteti apara.
Nu se ajunge asa usor in instanta, trebuie sa fie vb de o creanta mare ,daca te instiinteaza in scris ca te-a propus pt executare ,nu este adevarat , ,trebuie sa ai nr de inregistrare la reclamatia facuta pt acea lipsa de semnal . Orice apel tel pt a sesiza nu este luat in seama. Incearca sa iei leg cu firma de recuperare .