avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Compensari cu parteneri nerezidenti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Compensari cu parteneri nerezidenti

Buna Ziua,

Societatea noastra prestateaza servicii pe cale electronica si face compensari cu parteneri externi. Pentru clientul din China intocmim ordinul de compensare in valoare de 15 000 usd. Avand in vedere ca facem operatiuni nemonetare cu parteneri externi, trebuie sa declaram la BNR aceste facturi?

Multumesc,

Alte discuții în legătură

Compensare externa i.mircea i.mircea Buna ziua tuturor, Va rog mult de tot sa-mi spuneti si mie cum se procedeaza cu o comp externa. Avem un client din Japonia care ne este si furnizor ( ... (vezi toată discuția)
Compensare in cadrul operatiunilor intracomunitare alphagroup alphagroup Buna ziua! Am urmatoarea situatie: fata de un partener extern, din Ungaria, am o datorie de cca 6000 USD, dar in acelasi timp am si o creanta de cca 1000 ... (vezi toată discuția)
Compensare externa smsimona smsimona buna,stiu ca exista obligatia de raportare la BNR a compensarilor dintre o persoana jur.rom.si una straina,dar am o particularitate si anume daca pot sa fac ... (vezi toată discuția)