Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Compensare Externa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Compensare Externa

Buna ziua tuturor,
Va rog mult de tot sa-mi spuneti si mie cum se procedeaza cu o comp externa.
Avem un client din Japonia care ne este si furnizor ( prestari servicii atat noi cat si el). Noi il facturam in euro iar el in usd, la sfarsit de luna ne trimite un statment cu tot ce avem sa-i platim din care pe statement ne scade si facturile noastre in euro, iar noi platim diferenta.
Nota contabila: 401 = 411
Trebuie declarata undeva aceasta compensare? La BNR cumva? ce documente sunt necesare? st
Nu trebuie declarata (niciunde).
Statement-ul este suficient pentru inregistrarea in contabilitate.
Multumesc
Toate cele bune.
Conform Norma BNR 26/12.06.2006 art.9 rezidentii au obligatia de a raporta catre BNR toate operatiunile nemonetare efectuate cu nerezidenti.

[ link extern ]

Cs B, Contabil