Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Plati anticipate impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Plati anticipate impozit pe profit

A aparut o lege, hotarare sau ordonanta care sa prevada obligativitatea de a efectua plati anticipate trimestriala pentru impozitul pe profit? . Daca da, imi pune spune care e hotararea respectiva?

Multumesc frumos!

nu avem cunostiinta de aparitia unui astfel de act normativ...:-/
In codul fiscal actual scrie ca in 2010 platitorii de impozit pe profit vor plati impozit pe profit anticipat. Inca nu se stie sigur daca va ramane asa, din informatiile pe care le am se astepta modificari la codul fiscal.

"Art. 34. - (1) Plata impozitului se face astfel:
a) contribuabilii, societati comerciale bancare, persoane juridice române, si sucursalele din România ale bancilor, persoane juridice straine, au obligatia de a plati impozit pe profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial, actualizate cu indicele de inflatie (decembrie fata de luna decembrie a anului anterior), estimat cu ocazia elaborarii bugetului initial al anului pentru care se efectueaza platile anticipate. Termenul pâna la care se efectueaza plata impozitului anual este termenul de depunere a declaratiei privind impozitul pe profit, prevazut la art. 35 alin. (1);
b) contribuabilii, altii decât cei prevazuti la lit. a), au obligatia de a declara si plati impozitul pe profit trimestrial pâna la data de 25 inclusiv a primei luni urmatoare trimestrului pentru care se calculeaza impozitul, daca în prezentul articol nu se prevede altfel. Începând cu anul 2010, acesti contribuabili urmeaza sa aplice sistemul platilor anticipate prevazut pentru contribuabilii mentionati la lit. a). "

Oranina Dumitru, Contabil