Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturi litigioase legea 10/2001
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturi litigioase legea 10/2001

Detin 5 dosare (imobile situate in centrul capitalei) pentru care NU au fost depuse in termen notificarile la PMB.Exista o motivatie insa am inteles ca nu prea conteaza.As vrea sa stiu daca se mai poate face ceva cu aceste dosaresi daca este cineva interesat in cumpararea drepturilor litigioase sau in a ma ajuta la solutionarea acestora.
Multumesc anticipat
INseamna ca nu ati intrebat unde trebuie sau nu v-ati inteles la pret. :)
Credeti ca are sa spuna cineva in mod serios ceva aici ?:)
Am sa urmaresc si eu subiectul ...
Alin Paidiu, Avocat
Solutionarea dosarelor se poate rezolva daca invocati ca temei legal dreptul comun.
Va recomand sa studiati decizia 33/2008 prin care a fost admis recursul in interesul legii de catre ICCJ unde veti gasi mai multe detalii referitoare la aceasta problema.
Pierderea termenul potrivit Legii nr. 10/2001 nu este echivalenta cu pierderea dreptului de actiona in justitie potrivit dreptului comun, in revendicarea imobilelor. In actiunile in revendicare s-a decis sa se acorde prioritate respectarii Conventiei europene a drepturilor omului. Actiunea dvs. in revendicare nu poate fi respinsa cu motivatia ca nu s-a realizat in termen o notificare potrivit Legii nr. 10/2001.
Gabriel Stelea, Avocat
Decizia XXXIII/2008
"In cazul in care sunt sesizate neconcordante intre legea speciala, respectiv Legea nr. 10/2001, si Conventia europeana a drepturilor omului, aceasta din urma are prioritate. Aceasta prioritate poate fi data in cadrul unei actiuni in revendicare, intemeiata pe dreptul comun, in masura in care astfel nu s-ar aduce atingere unui alt drept de proprietate ori securitatii raporturilor juridice."
Asadar, pentru admiterea unei actiuni in revendicare cu privire la un imobil care fare obiectul legii nr. 10/2001 trebuiesc indeplinite cumulativ doua conditii:
- sa dovediti ca exista o neconcordanta intre L 10/2001 si Conventie in ceea ce va priveste (decizia 33 face referire la solutiile CEDO referitoare la situatiile in care s-a dispus acordarea de despagubiri prin fondul Eternitatea, pardon, Proprietatea)
- prin admiterea actiunii sa nu se aduca atingere unui alt drept de proprietate ori securitatii rap. juridice

Gabriel S a scris

Actiunea dvs. in revendicare nu poate fi respinsa cu motivatia ca nu s-a realizat in termen o notificare potrivit Legii nr. 10/2001.

Ba se poate. Si probabil asa se va si proceda -inclusiv pentru ca e solutia cea mai comoda - pentru ca din decizia 33/08 rezulta cu claritate ca are prioritate principiul specialia generalisbus derogant, iar specialia stabileste unele termene.
multumesc pentru raspunsuri.