Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Inregistrare pierderi din creante
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Inregistrare pierderi din creante

buna ziua !
am urmatoarea situatie de clarificat :
creante de incasat in valoare de 24.900 lei de la doi debitori care figureaza pe site-ul Min.finantelor ca societati dizolvate cu lichidare .
Doresc sa aflu daca pierderea inregistrata din creante :
654=4111 este deductibila la determinarea profitului impozabil.
Mentionez ca facturile emise in cauza au fost incluse in veniturile impozabile !
va multumesc
Numai in masura in care ati constituit provizioane.La nivelul acetor provizioane.In caz contrara sunt cheltuieli nedeductibile.