Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... mor cu dreptatea in mana !!!!!!!!!!! help please !
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

mor cu dreptatea in mana !!!!!!!!!!! help please !

va salut
ma aflu intr-o situatie dificila, v-a explic in mare........un furnizor imi face o oferta de nerefuzat...marfa de 32000 lei...la pret de 18000 lei....pomana zic...e vorba de marfa la palet provenita din germania (QUELLE) bunnnn........ma duc la sediul furnizorului vad citeva cutii ( cele de deasupra) ...zic..ok
tipul vine face factura si ia BO pe suma respectiva ( la orele 22) , face 3 facturi pe 3 zile diferite , marfa vine cu camionu la orele 1 noaptea....asta e...deh...descarcac , despaletez, urc marfa la etajul 1 ...unde aveam depozit....cad pe scari si ma lovesc la coloana
a doua zi , eram terminatma duc la doctor...ma interneaza , fac RMN , plec la BUCURESTI , unde fac operatie la coloana vertebrala unde stau internat 15 zile....intre timp se duce sotia cu angajatii la depozit sa receptioneze marfa....acolo stupoare.........marfa prezenta defectiuni, zgirieturi , defecte, lipsuri,incompleta , fara traduceri, fara declaratii......ba chiar pe multe cutii scria DEFEKT si alte inscrisuri in germana
sun pe furnizor...chiar din a 2-3 zi...si ii comunic situatia.....el nimic
iam comunicat sa faca retur ca marfa este practic nevandabila
vin acasa....si dai telefoane , sms , mailuri , faxuri
intr-un final vine la firma la mine...verifica , vede , observa , costata.....si pleaca
zic.......ce sa fac eu cu marfa lui?
ma duc la OPC........ei nu se baga
innebunesc ( timp de 40-45 zile ma amanat, ca se rezolva , ca sa vedem )
azi am primit citatie la tribunal , escrocul m-a dat in judecata -procedura insolventei
firma mea merge ok, am liniii de credit , ma rog ..mai prost in ultima luna...mam si mutat cu magazinul, dar nici pomeneala de faliment , am leasing la zi ........mai am ceva la finante.....in fine
cum pot eu sa ma apar ( el stia de marfa asta....ca este defecta-sunt produse de menaj,jucarii, decorative-toata cu probleme....a fost expusa, returnata...)
CUM E POSIBIL ASA CEVA ?
CUM POT SA MA APAR ?
NU EXISTA LEGE ?
aaaaa.......am invatat ceva: CE E PREA FRUMOS SA FIE ADEVARAT...ATUNCI NU ESTE !
ajutati-maaaaaaaa
Domnule Gabriel ,nu a incalcat legea eventual neglijenta lasati banca ca se descurca ea nu mai amarati omul,si ptr waleryan trebuia sa se intereseze mai bine inainte de a cumpara ceva ,eu banuiesc ca a facut totul din graba si nu a fost atent ,iar acel distribuitor este categoric de vina fara alte dubii,conform legii clientul are dreptul de returnare a marfii daca nu este multumit intr un anumit timp,va rog sa gasiti aceea lege mai bine si sa l informati pe dn. waleryan