Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz demisie

Buna ziua. Sotul meu lucreaza ca si inginer mecanic, pe un salariu minim pe economie, vrea sa-si dea demisia pt un loc de munca mai bun. Mentionez ca lucreaza in acest service din Ianuarie 2010. Cu cat timp inainte trebuie sa-si anunte angajatorul ca vrea sa-si de-a demisia? Multumesc
Buna ziua,
Daca nu are functie de conducere, atunci durata preavizului este de 20 zile lucratoare. Acest termen curge de la data depunerii demisiei.
Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

În calculul termenului de preaviz nu intră ziua comunicării sale angajatorului.
Multumesc frumos pentru raspunsuri