Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu de boala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu de boala

Am un angajat care are salarul brut de 650 lei, iar cel net este de 573 lei. Luna iunie a lipsit integral fiind bolnav, procentul de boala fiind 100% ca e boala contagioasa. Vreau sa stiu cat este indemnizatia de boala? 650 sau 573. Mai exact indemnizatia de boala se plateste angajatului din salariul brut sau din salariul net?
Va multumesc!
Media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate se determina ca raport intre suma veniturilor realizate in ultimele 6 luni, pe baza carora s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii, si numarul total de zile pentru care s-a achitat contributia in aceasta perioada, astfel:

Mzbci = SUMA V : NTZ,

in care:
Mzbci = media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiilor;
SUMA V = suma veniturilor din ultimele 6 luni, pe baza carora s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii;
NTZ = numarul total de zile lucrate din ultimele 6 luni, pe baza carora s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii

Cuantumul indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate este egal cu produsul dintre media zilnica si procentele prevazute de lege, multiplicat cu numarul de zile lucratoare din concediul medical, astfel:

Ci = Mzbci x....% x NZLCM,

in care:
Ci = cuantumul indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate;
Mzbci = media zilnica a bazei de calcul al indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate;
NZLCM = numarul de zile lucratoare din concediul medical.

deci eu tot nu m-am lamurit. Fluturasul angajatului pe iunie este in felul urmator:
salar brut 750
concediu de boala din FNUASS 840
venit brut 840
cas, somaj, cass, impozit ...
rest de plata 593

intrebarea mea este cat ii platesc angajatului 840 sau 593?
deoarece 840 mi se pare mult sa ii platesc mai ales ca a si lipsit toata luna
Se plateste salariatului 593 lei. Eu zic sa mai verificati o data modul de calcul.(media zilnica *nr zile lucratoare din luna iunie*100%) nu stiu de ce am impresia ca s-a inmultit cu nr zile concediu medical adica 30 zile.
katica, utilizator
Cred ca undeva s-a strecurat o greseala. La un brut de 650 lei mie imi iese un net de 496 lei. Pentru net de 573 brutul este 760 lei.
varianta 1. 650 brut = 496 net = 650 x 6 luni : 123 zile lucratoare = 3900/123=31.7073 x 21 zile cm iunie = 666lei din aceasta suma scadeti 63 lei cas (600 sal minim brut x 10,5%) si impozitul de 56 lei si ramane rest de plata 547 lei
varianta 2. 760 brut = 573 net = 760 x 6 :123= 37.0732 x 21= 779 lei - 63 - 75 = 641 lei rest de plata