Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil

Urmeaza sa nasc la jumatatea lunii septembrie . Eu nu am dreptul la aceasta indemnizatie de crestere copil insa are sotul dreptul sa primeasca aceasta indemnizatie. Stiu ca se beneficiaza de aceasta indemnizatie dupa ce sunt efectuate cele 126 zile ( concediu sacina si lauzie) . Intrebarea mea este cand vor trebui depuse actele de sotul meu pentru indemnizatia de crestere copil si de cand sunt luate in calcul cele 12 luni ( data nasterii copilului sau data la care inceteaza cele 126 zile ) . In timpul celor 126 zile ( cat eu voi sta acasa ) va continua contractul de munca lui de munca ( va merge la servici ) sau va solicita suspendarea lui de la data nasterii copilului .
morozancarmen a scris:

Urmeaza sa nasc la jumatatea lunii septembrie . Eu nu am dreptul la aceasta indemnizatie de crestere copil insa are sotul dreptul sa primeasca aceasta indemnizatie. Stiu ca se beneficiaza de aceasta indemnizatie dupa ce sunt efectuate cele 126 zile ( concediu sacina si lauzie) . Intrebarea mea este cand vor trebui depuse actele de sotul meu pentru indemnizatia de crestere copil si de cand sunt luate in calcul cele 12 luni ( data nasterii copilului sau data la care inceteaza cele 126 zile ) . In timpul celor 126 zile ( cat eu voi sta acasa ) va continua contractul de munca lui de munca ( va merge la servici ) sau va solicita suspendarea lui de la data nasterii copilului .

- solicitarea indemnizatiei de crestere a copilului: dupa expirarea concediului medical de maternitate, dar nu mai devreme de a 43-a zi de la nasterea copilului; tot atunci face si sotul cerere de supendare contract de munca la angajatorul sau daca indeplineste conditiile de stagiu de cotizare
- mamica isi poate realua lucru dupa ce incheie perioada de concediu medical, dar nu mai devreme de 42 zile de la nasterea copilului
- stagiu de cotizare obligatoriu este de 12 luni inainte de nasterea copilului
Va doresc un copil frumos si sanatos!

Cele 12 luni se calculeaza de la data nasterii copilului.

Tatal poate solicita indemnizatie de la data nasterii copilului , el fiin in sit de la lit b a art urmator din OUG 148/2005:

Art. 10. - (1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă, reprezentând indemnizaţie şi stimulent, se cuvin şi se plătesc după cum urmează:
a) începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată;@
b) începând cu data naşterii copilului, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată, în cazul persoanelor care nu îndeplinesc condiţiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate şi a indemnizaţiei aferente;
Am si eu o intrebare legata de stagiul de cotizare obligatoriu de 12 luni... Eu lucrez la o firma de 5 luni de zile (acum am aflat ca sunt insarcinata), insa vechimea mea in munca este de aproape 2 ani. Aceste 12 luni se refera la ultimul loc de munca, sau la ce este cumulat pe cartea de munca?

Multumesc frumos!
Aceste 12 luni anterioare datei nasterii copilului se refera la veniturile dvs. supuse impozitului, indiferent de unde ati lucrat.
andreea.dragan a scris:

Am si eu o intrebare legata de stagiul de cotizare obligatoriu de 12 luni... Eu lucrez la o firma de 5 luni de zile (acum am aflat ca sunt insarcinata), insa vechimea mea in munca este de aproape 2 ani. Aceste 12 luni se refera la ultimul loc de munca, sau la ce este cumulat pe cartea de munca?

Multumesc frumos!

Dumneavoastra veti beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului, nu se solicita ca ultimele 12 luni anterioare nasterii sa fie muncite la acelasi angajator.
Felicitari pentru sarcina, sa fie cat mai usoara ....insa nu uitati sa anuntati si angajatorul despre starea dumneavoastra de graviditate .