Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calcul concediu medical

Buna ziua,
Imi poate spune cineva cum se calculeaza concediul medical ( cat iau efectiv pentru o luna in care voi fi in concediu medical ) la un salariu brut de 2845 lei/luna ( ultimele 9 luni ).
Multumesc
IoanaB15, utilizator
Se aduna veniturile brute (din statele de plata) din cele 6 luni anterioare lunii in care se intra in concediu medical (e vorba de veniturile brute pentru care s-a platit cota de contributii de 0,85% pentru concedii si indemnizatii).

Suma se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc).

Mzbc se inmulteste cu procentul de indemnizatie (care este intre 75% - 100%) si se obtine indemnizatia zilnica pentru concediul medical (Izcm).

Izcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din certificatul medical (sau din luna respectiva) si se obtine indemnizatia (lunara) pentru concediul medical.
Multumesc pt raspuns, din indemnizatia rezultata se calculeaza aceleasi retineri ca intr-o luna obisnuita?
1. Din indemnizatia pentru concediu medical se retine impozitul de 16% si contributia pentru pensie (CAS) de 10,5%.

2. Nu se retine contributia pentru sanatate (CASS) si contributia pentru somaj.