Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Neinstituire poprire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Neinstituire poprire

Care sunt sanctiunile pentru angajatorul care refuza instituirea popririi pentru un angajat?
Nicio sanctiune, in afara faptului ca va plati in locul salariatului. Pana la urma ce-i poprirea, daca nu schimbarea persoanei subiectului pasiv al raportului juridic obligational? Adica schimbarea debitorului (in cazul dvs., din persoana salariatului, in persoana angajatorului).
Cine il obliga sa plateasca?
Legea. Iar legea o aplica executorul judecatoresc.
~ Conținut șters la cerere ~
angajatorul poate scapa de validare doar daca cei ce o cer, o cer tarziu, peste termenul de o luna.