Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Masina cumparata cu seriile schimbate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Masina cumparata cu seriile schimbate

Buna ziua,am cumparat o masina inscrisa pe Romania s-a facut actul de vanzare-cumparare s-a scos financiarul si alte acte necesare pentru a o duce la RAR.
La RAR la Identificare s-a constatat ca seria de la caroserie si cea de la motor nu se potriveste cu cele din acte drept pentru care nu au dat aprobarea.As putea sa dau in judecata fostul propietar pentru inselaciune si sa imi recuperez banii?Exista alte modalitati prin care as putea sa recuperez banii sau ceva ce as putea face?
Va multumesc!
Initial incercati solutionarea amiabila
Daca vanzatorul nu intelege sa preia bunul mobil si sa restituie c/v acestuia,va ramane sa formulati plangere penala sub aspectul savarsirii infractiunii de inselaciune
Il puteti da in judecata si puteti face si planngere penala.
In caz de plangere se vor face cercetari si pentru alte aspecte deoarece sunt mai multi vinovati.
Am luat legatura cu fostul propietar iar acesta a spus ca nu a facut nici o modificare la masina si nu recunoaste nimic! I-am spus ca il voi da in judecata dar pe el nu il intereseaza..
Mergi la politie si faci reclamatie- Il va scutura putin si va spune totul. De cand are el autoturismul ? Cand vanzatorul a cumparat autoturismul nu a facut autentificarea la RAR ? Ma indoiesc.... Cardasie mare !
V a multumesc pentru indrumare!!