Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune

Buna ziua

care ar fi prejudiciul pe care l-ar suferi RAR-ul in cazul in care as prezenta pentru a fi inmatriculat si ar fi inmatriculat un autoturism cu probleme cu seria de caroserie?Sau cine ar fi partea vatamata si care ar fi prejudiciul?
Fiind vorba de inselaciune probabil d-voastra o sa ramineti parte vatamata (daca ati cumparat un autoturism "cu probleme". Nu cred ca cineva de la RAR isi va risca jobu inmatriculand un autoturism furat / "tunat", dar sigur sunt exceptii ...
daca mergeti la identificare si dansii constata ca sunt " probleme" riscati sa ramaneti fara masina, depinde si de ce probleme vb
Poate fi dispusa masura de siguranta a confiscarii speciale, asupra autovehiculului.
politia ma poate acuza ca am incercat sa insel RAR-ul?
Eu unul am citit si topicul de mai jos, legat probabil de aceasi problema.

www.avocatnet.ro/content/for...
Dupa mine exista X posibile scenarii aici, pun doar 3:
1. Sunteti de buna credinta, cei de la RAR nu au fost atenti la verificarea masinii(masina avand probleme, seria mutata de pe o alta masina) dar cu toate astea masina a primit OK-ul si dosarul merge mai departe la politie pentru numere definitive - nu aveti de ce sa va fie teama
2. Nu sunteti de buna credinta, ati cumparat masina X cu toate actele in regula, ati mers cu ea la RAR, totul a fost OK, dupa asta ati luat seria de pe masina X inmatriculata pe d-voastra si ati pus-o pe masina Y. In cazul asta puteti fi acuzat de multe, de la punere in circulatie a unui autoturism cu numere false, pina la furt.

3. Dupa ce ati cumparat masina cu toate actele in regula ati recarosat-o, nu ati vrut sa mai faceti o noua identificare a masini si ati "mutat" seria caroseriei de pe caroseria veche pe cea noua.

Eu unul cred ca ar fi bine sa va pastrati povestea, incepeti cu o chestie mergeti tot pe aia, in subiectul anterior ati spus ca masina v-a fost retinuta deja, aici vorbiti ca despre o supozitie