Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune

am fost informat in cadrul unei audieri la politie ca s-a inceput urmarirea penala impotriva mea pentru comiterea infractiunii de inselaciune deoarece acum 5-6 ani am prezentat un autoturism RAR-ului si acesta mi l-a inmatriculat cu toate ca autoturismul avea in realitate probleme cu seria de caroserie.
pai RAR-ul e institutie , eu i-am prezentat actele masinii si masina sa le verifice si sa-mi spuna daca poate fi inmatriculata ar fi trebuit sa imi spuna ei daca masina nu corespunde pentru ca pentru asta primesc bani....
o institutie a statului poate fi inselata? eu cred ca inselaciunea se refera la persoane fizice si cele juridice
asa ca intreb si eu: pot fi acuzat de inselaciune impotriva RAR-ului?
mi se pare absurd dar poate ca ma insel.....
rog ca raspunsul la intrabari sa mi-l dea un avocat
Nu prea inteleg cum i'ati inselat...dar referitor la intrebarea dvs...Da, si o institutie a statului poate fi inselata.
daca insel o institutie publica fapta mea se numeste inselaciune sau fals in declaratii?
Daca prin falsul comis ati urmarit obtinerea unui folos material ati comis doua infractiuni in concurs, respectiv: inselaciune si fals in declaratii