avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune

am fost informat in cadrul unei audieri la politie ca s-a inceput urmarirea penala impotriva mea pentru comiterea infractiunii de inselaciune deoarece acum 5-6 ani am prezentat un autoturism RAR-ului si acesta mi l-a inmatriculat cu toate ca autoturismul avea in realitate probleme cu seria de caroserie.
pai RAR-ul e institutie , eu i-am prezentat actele masinii si masina sa le verifice si sa-mi spuna daca poate fi inmatriculata ar fi trebuit sa imi spuna ei daca masina nu corespunde pentru ca pentru asta primesc bani....
o institutie a statului poate fi inselata? eu cred ca inselaciunea se refera la persoane fizice si cele juridice
asa ca intreb si eu: pot fi acuzat de inselaciune impotriva RAR-ului?
mi se pare absurd dar poate ca ma insel.....
rog ca raspunsul la intrabari sa mi-l dea un avocat
Cel mai recent răspuns: ContSters208490 , utilizator 21:46, 25 Mai 2011
Nu prea inteleg cum i'ati inselat...dar referitor la intrebarea dvs...Da, si o institutie a statului poate fi inselata.
daca insel o institutie publica fapta mea se numeste inselaciune sau fals in declaratii?
Daca prin falsul comis ati urmarit obtinerea unui folos material ati comis doua infractiuni in concurs, respectiv: inselaciune si fals in declaratii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inselaciune ContSters88252 ContSters88252 Buna ziua care ar fi prejudiciul pe care l-ar suferi RAR-ul in cazul in care as prezenta pentru a fi inmatriculat si ar fi ... (vezi toată discuția)
Confiscare ContSters88252 ContSters88252 acum 2 ani mi-a fost retinut autoturismul in urma unei sesizari din partea unei persoane binevoitoare... am fost acuzat cum ca ... (vezi toată discuția)
Substituire masina ContSters88252 ContSters88252 buna ziua am doua autoturisme aceeasi marca dar din ani diferiti din care cea mai veche e inmatriculata iar cea mai noua nu. Daca iau ... (vezi toată discuția)