Forum Discuţii juridice Executare silită Batran cu Alzheimer pacalit sa gireze imprumut
Discuție deschisă în Executare silită

Batran cu Alzheimer pacalit sa gireze imprumut

buna seara,
poate cineva sa ma ajute cu un raspuns?
socrul meu ,in varsta de 75 de ani,incadrat in grad de handicap cu dementa mixta si alzheimer,din iulie 2013,a fost pacalit sa gireze un imprumut la C.A.R, de catre nepoata lui in luna august 2013.
luna aceasta( iunie 2015) a fost executat ,punandu-i-se porpire pe o parte din pensie,deoarece nepoata lui nu a platit ratele imprumutului.
mentionez ca toate actele batranului sunt la mine,din februarie 2013,inclusiv pensia(respectiv cupoanele de pensie) pentru care detin curatela si mai mult incepand din aceasta luna este pus sub interdictie,eu fiind numita tutore.
as vrea sa stiu care sunt demersurile ce trebuiesc facute ptr a opri executarea cu retinere a banilor si implicit recuperarea sumei ce i-a fost oprita de casa de pensii.
va multumesc mult pentru orice ajutor!
Trebuie sa faceti o contestatie la executare in cadrul careia sa invocati nulitatea actului prin care a devenit girant.
multumesc frumos pentru raspuns,sa aveti o noapte linistita!