Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in activitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in activitate

Buna ziua. Vreau sa candidez pentru un post de registrator medical si se cere vechime in activitate 6 luni. As vrea stiu daca vechimea in activitate este acelas lucru cu vechimea in munca(orice meserie). O zi buna.
La conditii este prevazut : 6 luni vechime in specialitate sau 6 luni vechime in munca ?
Cam pare cerință pentru 6 luni vechime în specialitate, adică pe post de registrator medical.
Ar trebui sa ni se spuna exact cum suna anuntul de concurs privind conditiile de participare.
Buna seara. Anuntul suna asa:"concurs pentru postul de registrator medical; conditii de participare 6 luni vechime in specialitate, dar in ordin nr. 1470 din 2011 -pentru aprobarea criteriilor privind angajarea si promovarea in functii, grade si trepte profesionale a personalului contractual din unitatile sanitare publice- avem tabelul privind criteriile: poz. 70 reg.medical-studii si criterii la angajare- diploma de studii medii de specialitate sau diploma de studii medii(concurs pentru ocuparea postului) si vechimea in munca sau specialitate avem 6 luni vechime in activitate. Deci conf. Ordin 1470/2011 conditiile de concurs:- 6 luni in activitate( nu activitatea de registrator med.) si nu in specialitate asa cum se cerea in anuntul de angajare. Sper ca m-am facut inteleasa si intrebarea ramane aceeasi....
In general, vechimea in activitate este acelasi lucru cu vechimea in munca.

Insa in cazul dvs, poate din economie de cuvinte, legiuitorul s-a referit numai la activitatea de registrator, de aceea apare si conditia de 6 luni vechime in specialitate.
Cornel Vasile, Consilier juridic