Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul nu vrea sa achite salariul restant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul nu vrea sa achite salariul restant

Buna ziua, Sotul meu a lucrat la o firma timp de 4 ani in care a tot avut prombleme pt ca angajatorul nu ii platea salariul la data fixa, il tot intarzia. Ultimul salariu l-a luat pe data de 26 mai ( si acela tot din urma) iar de atunci nu a mai luat nimic. Sotul meu nu mai vrea sa se duca la aceasta firma si nici angajatorul nu l-a contactat. Problema e ca pe ulima luna are de luat 1800 lei. Eu vreau sa recuperez acesti bani pe ultima luna. Este obligat angajatorul sa ii dea acesti 1800 lei pe ultima luna lucrata chiar daca sotul nu se va mai duce sa lucreze acolo? Mentionez ca sotul avea un contract de colaborare in care era trecut un salariu mult mai mic fata de ce lua el.
Sesizati oficial ITM
Neplata salariului poate face obiectul unei:
- sesizari adresate ITM-ului in raza caruia are sediul social acel angajator
- actiuni in instanta
- proceduri de mediere

Actiunea se depune la Tribunalul in raza caruia are domiciliul reclamantul, in termen de maxim 3 ani de la data de cand trebuia sa achite salariul. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.

ITM-ul poate constata neplata salariului, dar nu-l poate obliga pe angajator.